Szukaj
Close this search box.

Drewno i jego właściwości

Właściwości

BUK i jego właściwości

Buk bez wątpienia jest drewnem solidnym i wytrzymałym, charakteryzującym się bardzo wysoką twardością.

Zanim jednak zdecydujemy się na nakładki wykonane z tego materiału, warto najpierw poznać jego właściwości:

  • drewno bukowe łatwo się szlifuje, poleruje oraz barwi
  • posiada jednolitą strukturę i raczej nie widać na nim wyraźnych słojów
  • kolor buku jest zazwyczaj jasny
  • buk podatny jest na działanie wilgoci i ma naturalną tendencję do wypaczania się – nie zaleca się montażu nakładek z tego drewna na schody w pomieszczeniach o dość wysokiej wilgotności powietrza
W ofercie posiadamy płyty wykonane z drewna bukowego twardzielowego.
 

Drewno bukowe twardzielowe czy też twarde uzyskuje się z pni starszych drzew i jest wynikiem impregnacji zaistniałej jeszcze w trakcie życia drzewa. Drewno to powstaje na skutek wyizolowania najstarszych, najbliższych rdzeniowi, słojów i ich naturalnego zaimpregnowania żywicami oraz garbnikami. Z racji tego cechuje się większą trwałością i wytrzymałością. Płyty wykonane z litego drewna twardzielowego są więc mniej podatne na zarysowania, czy obicia, nie straszny im także upływ czasu.

Znaczna twardość i wytrzymałość tego materiału to jednak nie jedyny jego atut. Przy rdzeniu pnia w drzewie pojawiają się często piękne przebarwienia. Schody wykonane z takiego drewna wyróżniają się wyrazistym rysunkiem i ciekawą kolorystyką, dzięki temu poszczególne stopnie uzyskują naturalny i niepowtarzalny charakter.

Nakładki z drewna bukowego

Scroll to Top